Kam se plavit?

Prázdninové víkendy ,kdy je Orlík kapacitně vytížen, se můžete dostat do situace, kde Vás někdo bude napomínat,že někde kotvit nemůžete. V zásadě můžete kotvit kdekoliv,kde není zákaz.Pokud se budete řídit kotvišti dle doporučeného textu,bude to o.k. Jinak ,když u břehu nejsou chaty,kempy a je opuštěn je to taktéž o.k A to je naštěstí většina břehu. V žádném případě se s lidmi ,kteří by Vás bez jakéhokoliv oprávnění  vykazovali od břehu  nehádejte. V klidu zakotvěte, případně řekněte ,že za chvíli odplouváte.

Při výběru místa zakotvení si nechte více prostoru kolem "sebe" ....... bude se Vám snadněji vyplouvat.

 

(k níže uvedenému textu, dostanete na lodi mapu, nepovažujte je za zcela přesný , něco může být trochu jinak, protože některá místa jsem již 2 roky nestihl navštívit a vše se stále mění)

1. Vodní dílo – přehrada Orlík (hráz)

2. Popelíky - kemp nejblíže hrázi, ze strany od hráze je ovšem zákaz vplutí, z druhé jižní strany lze provizorně zakotvit mezi molem pro větší lodě a molem pro šlapadla, zde se dá kotvit pouze krátce za bezvětří, kotva zde nedrží a je zde kamenitý břeh,proto nedoporučujeme

3. Hřebeny – zátoka s velkým molem pro lodě, při zakotvení doporučujeme zakotvit u břehu ne u mola, docela větrná zátoka , je zde kiosek , příjemné posezení. (aktualizace : pokud chcete mít jistotu ,že je otevřeno a co nabízí lze volat mob. 606 938 602 p. Míla Soukup)

4. Loužek – aktualizace 12.7. - kemp je to hezký, na procházku , ale jinak zde nic k občerstvení nečekejte, nevím , co se stalo , ale bohužel nejhezčí posezení v restauraci na Orlíku bohužel vyhořalo, ???

5. Trhovky – Bor – poměrně dobré kotvení,ale pozor na několik lodí na bójích před kotvištěm,je to v podstatě konec kempu Trhovky, Wc používejte v kempu (nerudní chataři), 5 min. do restaurace na „T“ nebo Las Vegas – příjemná procházka, doporučuji ! Restaurace "na Téčku" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dobře vaří, vždy otevřeno i mimo hlavní sezónu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6. Trhovky - výhodou je ,že je zde téměř prázdno (bez lodí) – bezproblémové zakotvení, je zde poměrně mělko , blízko k potravinám ,kioskům a restauracím, je to trochu otevřené k větrům,ale jinak o.k.

7. Lavičky – z vody jsou vidět karavany, při příjezdu se držte vpravo a vjeďte až za molo (po pravé straně) s loděmi nakonec zátoky, klidné kotvení ,kousek do kiosku, (pozor na nerudné rybáře) (aktualizace ...velmi dlouho jsem zde nebyl , takže nevím,co se změnilo )

8. Luh – dlouhá zátoka za větru ne moc vhodná (není krytá), kotvení kdekoliv, kde není „zákaz kotvení“, bez občerstvení

9. Vystrkov – z vody se jeví jako když vytáhli starý parník na břeh, zde to neznám (byl jsem zde jednou na soukromé párty),ale přijde mi ,že je to pro uzavřenou komunitu, můžete to zkusit vlevo od mola, příjemná procházka 10min. k hotelu Orlík 

10. Podskalí – vaše stanoviště, odkud vyplouváte . DOPORUĆUJI OBĚD ČI VEČEŘI !!!  v restauraci Loděnice asi 50m od recepce , velké porce a vše výborné !!!

11. „koupání“ – za tepla příjemné koupání ,klidné místo většinou bez lodí (ne o víkendy)

12. Tvrz Holešice – dlouhá zátoka s kotvením na samém konci, do kopečka velmi příjemná restaurace -  VELMI DOBŘE ZDE VAŘÍ !!!, kotvení chráněné proti vlnám ,ale pozor – při silném větru foukajícím směrem do zátoky zde vzniká větrná tryska, která velmi znesnadní opětovné vyplutí ze zátoky (to se děje málokdy), doporučuji navštívit. !!!, o víkendech občas zadáno pro svatby

13. Jachtclub Radava – nejlépe chráněné a kryté místo za bouře a silného větru ,kotvit je možno pouze na velmi omezeném prostoru , při příjezdu uvidíte proti sobě mola a držte se stále vpravo blízko břehu, kotvit je možno v samém rohu pravého břehu za značkou „zákaz kotvení ve směru …“, špatný výstup z lodě za deště – jílovitý břeh, nelze využít sociální zařízení jachtclubu, 5min do restaurací kempu Radava a sociálního zařízení kempu

(aktualizováno : někdo tam má nově molo, ale myslím ,že se tam dá omezeně a hlavně velmi krytě větrům kotvit.)

14. Radava kemp –  kemp, který je vždy funkční !!!!!!!!!!!!!!!!!!!  s několika restauracemi, kotvení na radavské pláži ,které není moc kryté větru a vln, o víkendu je zde větší počet lodí – , doporučuji kotvit více vpravo (za malým skokanským můstkem,který dávají přes léto do vody) ,je to tam „volnější“ – máte více času a prostoru při vyplutí, jsou zde 2 restaurace,které si úspěšně  konkurují ,  v obou vaří o.k. Letos kotvím vlevo od velkého mola, mezi plavebními znaky stání povoleno 24h, jen trochu pozor na kameny.

15. Pukňov – V zátoce je spousta lodí kotvících na bójích – opatrně při kotvení,v žádném případě nekotvěte u mola, nejlépe je zakotvit v pravo od mola(ven ze zátoky), je tam solidní písčitá pláž, pozor velká hloubka při házení kotvy,příjemná restaurace 100m od vody v lese, bohužel letos slyším jen špatné recenze.... možná se vzpamatují

16. Velký Vír- při kotvení na pravé straně zátoky dávejte pozor – ve vodě bývá při určitých hladinách mnoho velkých balvanů, je to blízko k restauraci (sám tam kotvím) ,ale  možná bezpečnější je zakotvit ne v této zátoce ,ale za poloostrovem směrem k Pukňovu (z druhé strany), bývá tam volno- dobře se kotví i vyplouvá,(2min. do kempu přes kopec...uf), velký kemp s sprchami a WC, restaurace,kiosky, (aktualizováno : kemp funguje o.k. pouze o prázdniny, jinak jsou tam nějaké kiosky na posezení, které při krátké procházce objevíte)

17. Barandovská zátoka-  ~Místa pro hosty jsou hned při připlouvání na čelech obou mol. Zde se dá stát buď bokem a nebo kolmo k molu na kotvě (zatím není mooringové lano) a nebo na druhém konci (mol) pod restaurací na obou molech jsou kolmá stání s lany.  Doporučujeme pomalé vplutí a pouze pokud jste si jistí s motorem a lodí .Pěkné místo ke kotvení. Pokud jdete do restaurace mariny, máte kotvení zdarma, dle vyjádření majitele.

18. Zámek Orlík – kotví se až za zámkem v zátoce ,je to vhodné pouze pro kratší zakotvení, často bývá problém s vytažením kotvy,která se zasekne ve dně za pařezy,(netahejte zbytečně kotvu po dně ...jen ji vyhoďte a lehce dotáhněte), molo před zámkem vpravo nepoužívejte,jsou tam divný ? nechtěli nás tam nechat ani vyložit jednoho člena posádky na břeh,

19. Marina Orlík –  dá se kotvit hned vlevo za parníkovým molem při příjezdu,(2 min do Mariny přes  kopec )

20. U pošty – dá se zde kotvit na levé straně při příjezdu do zátoky, počítejte s prudkým svahem při cestě do obce Orlík, v obci Orlík dobře vaří a příjemná obsluha je v restauraci „U Cvrků“, Tuto restauraci vřele doporučujeme, pozor v pondělí bývalo otevřeno až od 18h

21. Dlouhá zátoka (před mostem) – téměř bez lodí ,jen občas zbloudilý rybář, nic zajímavého tu není snad jen to ticho,

 

Spolehlivě fungující kempy od května do září (vaše termíny) jsou Trhovky, Radava. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podskalí květen víkendy, ke konci května i všední dny a  asi do 15.9.,   Velký vír - prázdniny.